Έγραψε ιστορία, ο Νάσος Γκαβέλας! - Back to back «Χρυσός» Παραολυμπιονίκης στα 100 μέτρα (φωτό & βίντεο)

Ο Νάσος Γκαβέλας με οδηγό τον Γιάννη Νυφαντόπουλο κέρδισε το χρυσό με χρόνο 11.02'.

O Νάσος Γκαβέλας υπερασπίστηκε στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το χρυσό μετάλλιο που είχε κατακτήσει στο Τόκιο και έγινε ο πρώτος Έλληνας που ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου σε δύο σερί διοργανώσεις.

Ο Έλληνας δρομέας ταχύτητας έχει προβλήματα όρασης και με οδηγό τον Γιάννη Νυφαντόπουλο, έλαμψε στον τελικό των 100μ. (Τ11) και με χρόνο 11.02 πανηγύρισε και πάλι το χρυσό!

Πλέον η Ελλάδα έφτασε στο Παρίσι τον διψήφιο αριθμό σε μετάλλια (10) με 2 χρυσά, 3 ασημένια και 5 χάλκινα!

gkabelas_2

Μόλις 3 εκατοστά πίσω του, με 11.05, τερμάτισε ο Γάλλος Αντόλφ, ενώ ο Κινέζος Ντι πήρε το χάλκινο με 11.08.

gkaveklas_3

Ο Γκαβέλας έγινε ο τρίτος αθλητής στην ιστορία της Ελλάδας που υπερασπίζεται τον τίτλο του σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Το έχουν καταφέρει δύο κολυμβητές: ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 100 μ. ύπτιο S13 (Αθήνα-2004, Πεκίνο-2008) και ο Χρήστος Ταμπαξής στα 50 μ. ύπτιο S1 στις ίδιες διοργανώσεις.