Ολυμπιακοί Αγώνες 2024-Κολύμβηση: "Ασημένιος" ο Απόστολος Χρήστου - Έγραψε ιστορία στα 200μ. ύπτιο ανδρών με πανελλήνιο ρεκόρ

Τερμάτισε με χρόνο 1:54.82

Πρωτοφανής θρίαμβος για τον Απόστολο Χρήστου και την ελληνική κολύμβηση στο Παρίσι!

Ο Ελληνας αθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, χαρίζοντας στη χώρα μας το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της στην κολύμβηση (σε πισίνα).

Μετά την «πικρή» τέταρτη θέση στα 100μ., ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα πέτυχε αυτό που δεν μπορούσε κανένας να φανταστεί, σε ένα αγώνισμα στο οποίο -θεωρητικά δεν ειδικεύεται.

Πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό με 1:54.82 και έχασε μόνο από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, που πήρε την πρώτη θέση με 1:54.26.

Διαβάστε ακόμη: Ο Γιουσούφ πήρε το ασημένιο στη σκοποβολή με το χέρι στην τσέπη – Ο 51χρονος Τούρκος δεν είχε ούτε ακουστικά, ούτε γυαλιά, ούτε γάντια (φωτό & βίντεο)

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο