Good news η υποψηφιότητα του Μίλτου Τεντόγλου: Διεκδικεί τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή στην Ευρώπη - Πως μπορείτε να ψηφίσετε

Ο Μίλτος Τεντόγλου, χρυσός Ολυμπιονίκης στο Παρίσι διεκδικεί τον τίτλος του κορυφαίου αθλητή στίβου στην Ευρώπη

Ο Μίλτος Τεντόγλου, χρυσός Ολυμπιονίκης στο μήκος στο Παρίσι είναι σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Στίβου υποψήφιος για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή για το 2024.

Ο Ελληνας άλτης είχε μια πάρα πολύ καλή χρονιά, με χρυσά μετάλλια: ένα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, ένα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Γλασκώβη, αλλά και ένα στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Για να ψηφίσετε ακολουθείστε τον σύνδεσμο.

Ο Μίλτος Τεντόγλου με άλμα στα 8,48 μ., κατέκτησε τον Αύγουστο το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά το 2021 στο Τόκιο.

Επίσης, με άλμα 8,65 μ. (προσωπικό του ρεκόρ), κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου της Ρώμης.

Και στο Παγκόσμιο της Γλασκώβης, με άλμα 8,22 μ. επιβεβαίωσε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Δείτε ακόμα: Το έκανε και πάλι ο Τεντόγλου: Τους κέρδισε στο τελευταίο άλμα στη Λωζάνη - Αήττητος σε 34 συνεχόμενους αγώνες (βίντεο)

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο