Κενυάτικη κυριαρχία στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας-Όλοι οι νικητές

Ο Κενυάτης Χίλαρι Γέγκο ήταν ο νικητής στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, με τον Αφρικανό δρομέα να καλύπτει την απόσταση της διαδρομής σε 2 ώρες 13 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, χρόνος που αποτελεί την κορυφαία ατομική επίδοση του αθλητή.

Χιλιάδες δρομείς έδωσαν γιορτινό χρώμα στην εκδήλωση του 31ου Κλασικού Μαραθώνιου της Αθήνας.

Τον Γέγκο ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Κιμέλι Νίξον (2ος) και Ντέιβιντ Ρούτοχ (3ος), ενώ πρώτος Έλληνας αθλητής που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του τερματίζοντας στο Παναθηναϊκό Στάδιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης, με χρόνο 2:23΄.59΄΄.

Νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθώνιου της Αθήνας είναι ο Yego Hillary Kipkogei 2:13.59. Δεύτερος τερμάτισε ο Kimeli Dicson με 2:14:40 και τρίτος ο Rutoh David Kipkorir με 2:14:47. Πρώτος Έλληνας τερμάτισε ο Μερούσης με 2:24:09 και ακολούθησαν οι Πούλιος (2:25:37) και Θεοδωρακάκος (2:27:18).

Στις γυναίκες πρώτευσε η Rotich Otich Nancy Joan με 2:41:38, δεύτερη η Stanko Svitlana (2:42:03) και τρίτη η Μάγδα Γαζέα (2:46:07)

Στα 10 χλμ νικητής ήταν ο Ρώσος Iadgarov με 32:28 ενώ οι Δρόσος (32:35) και Δημητράκης (32:58) τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Στις γυναίκες αναδείχτηκε νικήτρια η Καρακατσάνη (35:40) και ακολούθησαν η Κεφαλά (36:15) και Αστροπεκάκη (37:00).

Στα 5 χλμ επικράτησε ο Νακόπουλος με 15:48 ακολουθούμενος από τους Μυλωνά (15:53) και Χατζάκη (15:54).

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Μπερδούση με 17:58, δεύτερη η Μιχαϊλοβα (18:49) και τρίτη η Χρυσαϊδη με 19:09.