Σάμαρης - Σαμαράς το Success Story μια ιστορικής Εθνικής ομάδας - Η νίκη που φέρνει το ελληνικό ποδόσφαιρο για πρώτη φορά στους ''16'' του κόσμου - Σας ευχαριστούμε όλους! (φωτό)

Οι έλληνες παίκτες απάντησαν στο γήπεδο, είπε ο Γιώργος Σαμαράς, ο άνθρωπος που στο 90 κέρδισε και εκτέλεσε το πέναλτι, κάνοντας το 2-1 και στέλνοντας την Ελλάδα στους 16 του Μουντιάλ. Επόμενο ραντεβού την Κυριακή στις 11 το βράδυ με αντίπαλο τη μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης, την Κόστα Ρίκα. Και αν κάνουν άλλο ένα θαύμα, τότε ο Παπασταθόπουλος θα αναγκαστεί να αναβάλει το γάμο του!

Οι έλληνες παίκτες δεν απάντησαν μόνο με τη νίκη που ήταν το ζητούμενο. Απάντησαν και στην κριτική που έχουν πολλές φορές δεχθεί για τρόπο με τον οποίο αγωνίζονται.

Εκτός απο τα δύο γκολ με τον Σάμαρη και τον Σαμαρά, είχαν τρια δοκάρια με τους Χολέβα, Καραγκούνη και Τοροσίδη και άλλα δυο τετ α τετ με Σαλπιγγίδη και Χριστοδουλόπουλο. Οι Ιβοριανοί είχαν να επιδείξουν μόνο το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπονί αλλά στο τέλος μάζεψαν τις βαλίτσες τους και πάνε για μπάνιο στην...Ακτή.

Οι σημαντικότερες φάσεις...

Τέλος. Η Ελλάδα παίρνει πανάξια τη μεγάλη πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ.

-Στο 77΄ ο Γκέκας στη θέση του Καραγκούνη

-Στο 73" ισοφαρίζει η Ακτή με τον Μπονι. Αδικο έπειτα από τόσες ευκαιρίες της Εθνικής

-Στο 72' κεφαλιά από τον Μπαμπά άουτ

-Στο 70' νέα ευκαιρία με φάουλ του Χριστοδουλόπουλου.

-Στο 68 κεραυνός του Καραγκούνη, δεύτερο δοκάρι για την Ελλάδα

-Στο 66 φαλτσαριστό σουτ του Καλού από αριστερά λίγο άουτ

-Στο 61' ο Τοροσίδης βγαίνει μόνος του αλλά αργεί και κόβεται με φάουλ

-Στο 57' σουτ του Σαλπιγγίδη, βγαζει ο Μπάρι

-Στο άλλο ματς η Κολομβια κάνει το 2-1 στο 54'

-Στο 53 τεράστια ευκαιρια με τον Χριστοδουλόπυλο. Περνάει δύο παίκτες αλλά πλασάρει άουτ.

-Στο 48 σουτ του Τιοτέ  αποκρούει ο Γλύκος

-Στο 47 δύο διαδοχικά κόρνερ για την Ελλάδα χωρίς συνέχεια

-Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο. 45 λεπτά που θα κρίνουν αν η Ελλάδα θα κάνει πάλι το θαύμα.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα η Ελλάδα περνά στην επόμενη φάση.